05. June 2020 - 18:30 till 19:30
ACK UMCS Chatka Żaka, Lublin
Share it on:

Łącza kultury: Od desu do estrady | Friday, 05. June 2020

? Jakie stroje ludowe są charakterystyczne dla Polesia, a jakie dla Roztocza?

Jakie elementy pozwolą Ci odróżnić odmiany stroju lubelskiego?

Poznaj odpowiedź na te pytania!? Tradycja to nieodłączny element naszej polskiej kultury, nasza narodowa identyfikacja. W cyklu „Od desu do estrady” zaprezentujemy wartości naszego kulturowego dziedzictwa. Wchodząc w kuluary pracy Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, pokażemy Wam wybrane stroje ludowe z makroregionu lubelskiego oraz ich dodatki.? W skład Lubelszczyzny wchodzą Wyżyna Lubelska, Polesie Lubelskie i Wołyńskie, południowe Podlasie oraz Roztocze. Jest to więc teren, na którym krzyżowało się kilka kultur ludowych, co doprowadziło do powstania wielu odmian stroju lubelskiego. W poszczególnych odcinkach pokażemy ich zróżnicowanie, omawiając stroje krzczonowskie (lubelskie), podlaskie, biłgorajskie, chełmskie, tomaszowskie i hrubieszowskie.? Kiedy? W każdy piątek o 18:30.

? Gdzie? Na naszym Youtubie - https://tiny.pl/775qq.Lubelskie tradycje zaprezentują Wam:

Lech Leszczyński - Dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie,

Beata Leszczyńska - Instruktor wokalny,

Dominika Lesiuk - Instruktor tańca,

Krzysztof Wołodko - Kierownik kapeli zespołu,

Jolanta Kulicka - Instruktor tańca,

Para pokazowa - Roksana Lipowska, Patryk BogusławCykl organizują: ACK UMCS Chatka Żaka oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Cykl jest częścią projektu Łącza kultury.------------------------------------------------------------------------------------------

O projekcie:? Główny cel projektu “Łącza kultury” to stworzenie możliwości dostępu do wartościowego kontentu edukacyjnego za pośrednictwem Internetu. Działania kierowane są przede wszystkim do młodych ludzi, środowisk akademickich, a także odbiorców zorientowanych na kulturę i sztukę.? Ideą jest przybliżenie i przedstawienie treści za pomocą nowoczesnych technik filmowych i realizacyjnych, krzewienie kultury oraz uwrażliwianie na sztukę. Ważna jest dla nas aktywizacja osób do udziału w życiu kulturalnym i społecznym, szczególnie w trudnym okresie pandemii, zaspokojenie potrzeby akceptacji, poczucia wspólnoty i odgrywania w niej określonej roli. Liczymy na to, że obcowanie ze środowiskiem artystycznym pozwoli wielu osobom rozwinąć swoje talenty, poszerzyć wiedzę, ośmielić się i spróbować czegoś nowego.? Projekt obejmuje cotygodniowe cykle: filmowy - Łącza kultury: Seans w starym kinie (niedziele), podróżniczy - Łącza kultury: Przez Świat. Spotkania z podróżą (wtorki), z zakresu sztuk wizualnych - Warsztaty malowania akwarelą (środy) oraz o tradycji lubelskiego tańca ludowego - Od desu do estrady (piątki).Organizatorem i realizatorem Łączy kultury jest ACK UMCS Chatka Żaka.