21. September 2020 - 15:00 till 18:00
Sa Trik Er Sang, Warsaw
Share it on:

Wyprawa do Góry Kailash, Centr. Tybetu, Lhasy, Humli i Katmandu | Monday, 21. September 2020

Pielgrzymka do Góry Kailash i Centralnego Tybetu przez Górną Humlę.21.09 - 13.10. 2020Tempa Dukte Lama zaprasza na 22-dniową pielgrzymkę z jego rodzinnej wioski Humla w Nepalu do Góry Kailash i Jeziora Manasarowar w Tybecie, jak również do świętych miejsc w stolicy Tybetu Lhasie.

Góra Kailash jest jedynym z najświętszych miejsc na Ziemi. W tradycji Bon jest ona postrzegana jako centrum Wszechświata. Wykonamy pełne rytualne okrążenie Góry Kailash, a następnie udamy się do oryginalnego klasztoru Menri (Yungdrung Ling Monastery) oraz do świętych miejsc w Lhasie takich jak Potala, klasztory Jokhang, Sera i Drepung oraz Pałac Norbulinkha.

Wyprawa obejmuje także codzienne nauki, medytację oraz rytuały bon z Tempa Lamą.

Przebieg wyprawy:

Nasza podróż rozpocznie się w Kathmandu, gdzie spędzimy 3 dni, zwiedzając miasto oraz niektóre święte miejsca. Następnie polecimy do Simikot w Humli przez Nepalgunj. W naszej drodze do Tybetu spędzimy 5 dni na pieszych wędrówkach przez piękne zielone doliny wzdłuż rzeki Karnali. Przejdziemy przez tradycyjne stare wioski Dharapari (dzień 5), Kermi (dzień 6), Yalbang (dzień 7) oraz Tumkot (dzień 8), zamieszkane przez wyznawców bon, buddyzmu i hinduizmu.

10 dnia przekroczymy granicę z Tybetem i pojedziemy do Purang w Zachodnim Tybecie. 11 dnia przyjedziemy do Jeziora Manasarovar. Jest to jedno z najświętszych jezior w Tybecie, czczone zarówno przez wyznawców bon, buddyzmu oraz hinduizmu. Jezioro Manasarovar jest jednym z najwyżej położonych na świecie i jest znane ze swojego nieskazitelnego niebieskiego koloru. Wierzy się, że wejście na brzeg tego świętego jeziora i wykąpanie się w nim lub napicie się z niego wody oczyszcza karmę ze stu żyć. Odwiedzimy klasztor Thugo i rozbijemy namioty nad jeziorem.

12 dnia przyjedziemy do Doliny Garudy i odwiedzimy Starą Jaskinię Bon oraz klasztor bon Guru Gyam.

13 dnia dotrzemy do Darchen u podnóży Góry Kailash i rozpoczniemy jej okrążanie. Okrążenie świętej góry pomaga oczyścić ślady karmiczne przeszłych negatywnych działań. 14 dnia zatrzymamy się przy klasztorze Dira **** po północnej stronie góry. 15 dnia dotrzemy do najwyższego punktu naszej wyprawy, Dolma La, na wysokości 5630 m. Będziemy nocować w klasztorze Zutrul Phug. 16 dnia zakończymy okrążanie Góry Kailash i pojedziemy do Saga.14, 15 i 16 dnia podróży będziemy zwiedzać płaskowyż Tybetański i cieszyć się jego bezkresem i pięknem. 17 dnia dotrzemy do Shigatse, gdzie odwiedzimy klasztor Tashi Lunpo, tradycyjną siedzibę Panczen Lamy.

18 dnia odwiedzimy klasztory bon Menri oraz Yungdrung Ling. Klasztor Menri był tradycyjną siedzibą bon na wiele wieków przed założeniem klasztoru Menri na uchodźctwie w Indiach. Został on założony w 1405 roku przez mistrza bon Nyamed Shenrab Gyaltsena w miejscu o nazwie Yeru Wensaka. Menri stało się głównym klasztorem dla wszystkich wyznawców bon, zaś przeor Menri nosi tytuł duchowego przywódcy tradycji bon. Klasztor Yungdrung Ling (zał. w 1836 r.) stał się drugim co do wielkości centrum nauk bon w centralnym Tybecie.

Następnie pojedziemy do Gyantse i odwiedzimy klasztor Palcho, gdzie znajduje się Kumbum Stupa, jedna z najbardziej znanych i kunsztownie zbudowanych oraz ozdobionych świątyń w Tybecie. Ta stupa jest zbudowana jako święta Mandala – koncentryczny i niezwykle szczegółowy projekt symbolizujący przebudzone ciało, umysł i energię buddy.

19 dnia przyjedziemy do Lhasy i spędzimy tam trzy dni. Zwiedzimy świątynię Jokhang oraz pałac Potala. Przejdziemy się Barkhor Street z jej rytualnymi ścieżkami i kolorowymi sklepikami, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki dla bliskich.

Pałac Potala był tradycyjną zimową rezydencją Jego Świątobliwości Dalajlamy, jak również głównym duchowym i politycznym centrum Tybetu do 1959 r. Zbudowany w 637 r. przez króla Songtsen Gampo, pałac Potala jest znany z pięknej architektury i majestatyczności i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 r.

Jokhang była pierwszą buddyjską świątynią w Tybecie, zbudowaną około 642 r. przez króla Songtsen Gampo dla jego żony, chińskiej księżniczki Wen Cheng. „Jokhang” oznacza „Dom Buddy”. Przez wielu Tybetańczyków uważana jest za najświętsze miejsce i jest celem pielgrzymek milionów z nich. Na głównym ołtarzu znajduje się najstarszy w Tybecie posąg Buddy Siakjamuniego, sprowadzony przez księżniczkę Wen Cheng tysiąc trzysta lat temu. Jokhang również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

21 dnia odwiedzimy klasztory Drepung i Sera oraz Pałac Norbulingka. Do roku 1959 Drepung był nie tylko największym klasztorem w Tybecie, lecz również na świecie. Mieszkało w nim od 7 do 10 tysięcy mnichów. Drepung został założony w 1416 r. Mieści się w nim również Ganden Palace, rezydencja wcześniejszych Dalajlamów. Klasztor Sera był jednym z trzech głównych centrów studiów monastycznych w tradycji gelugpa, wraz z klasztorem Drepung i Ganden. W głównej auli znajduje się pięć kaplic poświęconych Buddzie współczucia, Buddzie Maitrei, Buddzie Siakjamuniemu, Tsong Khapa oraz zgromadzeniu Arhatów.

Pałac Norbulingka był tradycyjną letnią rezydencją Dalajlamów do 1959 r. Znajduje się na liście UNESCO. W pałacu znajduje się tysiące zabytków, zaś przylegający do niego park o pow. 89 akrów jest znany jako „Ogród Skarbów” i jest najbardziej znanym parkiem oraz ogrodem w Tybecie.

22 dnia wylatujemy do Kathmandu i kończymy naszą podróż.

Jest to wyczerpująca wycieczka. Przez większość czasu będziemy chodzić i spać na dużych wysokościach. Musisz być w bardzo dobrej kondycji fizycznej, by móc chodzić po stromym terenie na dużych wysokościach prze 5-6 godzin dziennie.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu mailowego: email

Info w języku angielskim oraz zdjęcia: https://www.olmoling.org/contents/pilgrimage_to_mt_kailash_and_central_tibet_through_upper_humla/

Jeśli zastanawiasz się nad udziałem w naszej wyprawie, zapraszamy Cię do kontaktu na podany adres mailowy lub pod nr tel.: 609 318 466. Dla osób mówiących po angielsku jest możliwość rozmowy przez Skype z Tempa Lamą, by upewnić się, że ta podróż jest dla Ciebie odpowiednia. Tempa Lama do końca lutego odbywa odosobnienie, więc ewentualne rozmowy odbędą się w marcu.